アニメや漫画 - Anime a manga

Anime a manga - rozcesník

5. července 2009 v 19:00 | Well

Naruto

Death Note

Full Metal Alchimist

Hell Girl

Spiral

Hellsing

Hana Kimi

Blood+

BleachMangaPríklad manga štýlu

Manga je japonské slovo pre komiksový štýl kresby. Mimo Japonska sa týmto slovom označuje špecifický japonský štýl komiksu v tlačenej alebo animovanej podobe. Pre animované filmy v štýle manga sa používa japonské slovo anime.

Charakteristika

Manga sa vyznačuje viacerými typickými znakmi. Predovšetkým charakteristickým tvarom postáv a ich častí tela (veľké oči, malé ústa, špicatý nos a brada). Postavy môžu mať aj zvieracie znaky - kemonomimi. Štýl kresby je pomerne jednoduchý a veľký dôraz sa kladie na emócie a dynamiku deja.

Originálne japonské manga komiksy sú prevažne čiernobiele, s výnimkou titulnej stránky knihy. Čítajú sa sprava doľava tak, ako všetky japonské knihy.

Najznámejšie a najúspešnejšie mangy sú prevažne žánru šónen: Berserk, Bleach, Dragon Ball, Dragon Ball Z, Fullmetal Alchemist, Inujaša, Naruto, Šaman King, Slayers, Ruróni Kenšin, Gintama a ďalšie.

Rozdelenie

Podľa pohlavia a veku

džosei alebo redikomi - ženy
kodomo - deti
seinen - muži
šónen - starší chlapci (prevažne akčné)
šódžo - staršie dievčatá

Iné žánre

šódžo-ai alebo juri - lesbická romanca
šónen-ai alebo jaoi - mužská gay romanca
hentai - erotické a pornografické mangy
alternatívna manga alebo garo
gekiga - dramatické obrázky
La nouvelle manga - francúzsko-belgicko/japonské umelecké hnutie
poloalternatívna manga
Battling companion
dódžinši - fan-art alebo svojpomocne publikovaná manga
mahó šódžo - objavujú sa tu dievčatá s magickými schopnosťami
mecha - obrovské roboty
moé alebo mahó kanodžo - magická priateľka

Manga............
z Wikipédie, slobodnej encyklopédie.

Anime

Anime (japonsky アニメ) je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga. Anime je zvykem dělit na TV seriály, OAV (Original Animated Video) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.
Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi nejznámější patří studio Ghibli nebo Gainax.
V Česku mezi nejznámější představitele anime určeného pro děti patří například seriál Pokémon nebo film Cesta do fantazie. Z hlediska západní kultury se může jevit jako překvapivé, že řada japonských animovaných filmů je zaměřena spíše na dospělé diváky. Dospělí fanoušci tohoto žánru pokládají za reprezentativní např. tituly jako Hrob světlušek, Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Princezna Mononoke, Vampire Hunter D nebo Akira.


Historie

Historie anime začala na počátku 20. století, kdy japonští filmoví tvůrci experimentovali s animačními technikami, které se vyvíjely ve Francii, Německu, Spojených státech amerických a Rusku.
Animace se v Japonsku stala populární jako alternativní forma dějového vyprávění v porovnání s málo rozvinutým japonským hraným filmem. Oproti například Americe, kde jsou hrané pořady a filmy štědře dotované, v Japonsku je hraný filmový průmysl malý a tak trpí nízkými státními dotacemi, umístěním i omezením počtu herců. Film se také obtížně uchycuje na evropském nebo americkém trhu díky nedostatku účinkujících západního vzezření. Zato různorodé použití animace umožňuje tvůrcům vytvářet postavy a prostředí, která nevypadají japonsky a tak jsou západnímu světu blíže.[1]
Během 70. let 20. století došlo ke zvýšení popularity manga komiksů - které často později získávaly též anime podobu - obzvláště pak mang Osamy Tezuka, nazývaným "legenda"[2] a "bůh mangy".[3] Jako výsledek práce Tezuky a dalších průkomníku v oboru přineslo anime do současného umění plnohodnotné žánry a některé typické rysy. Kupříkladu žánr o gigantických robotech (mimo Japonsko známý jako "mecha"), který se utvořil pod Tezukou, byl vyvíjen pod Go Nagaim spolu s jinými a ke konci desetiletí zcela změněn Jošijukim Tominem. Mecha anime Gundam nebo Macross se v 80. letech rychle stalo klasikami žánru. V tom samém desetiletí bylo v Japonsku anime přijato hlavním filmovým proudem a zároveň tak zažilo boom v produkci titulů (Mimo to stojí za zmínku, že v Japonsku se manga těší větší publicitě než anime). Ke konci 90. let a na počátku 2. tisíciletí se anime zvýšeně rozšiřovalo na zámořských trzích.
 
 

Reklama